Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
Od początku istnienia Sejm Dzieci i Młodzieży był niezwykle popularny, a zainteresowanie nim nie słabnie do dziś. Być może dlatego, że jego formuła stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby edukacyjne jego uczestników. To podnosi atrakcyjność, a także zasięg działania Sejmu Dzieci i Młodzieży.


Z powodu pandemii w ostatnich dwóch latach projekt nie był realizowany w dotychczasowej formule, na szczęście w tym roku to się zmieniło. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy mogli się kolejny raz w pełni zaangażować w ten projekt.
Temat tegorocznej XXVIII sesji brzmiał: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.
Cztery zespoły dwuosobowe przygotowały prace o bohaterach: Witoldzie Pileckim,
Józefie Franczaku, Tadeuszu Zielińskim i Henryku Lewczuku.
Komisja konkursowa doceniła prace uczniów i wszyscy zostali Posłami XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, a zespół Wiktorii Gorczyckiej i Marty Dragan zajął I miejsce w województwie i zakwalifikowano dziewczyny do pracy w komisji sejmowej.
Uczniowie – posłowie to: Bartosz Miazio, Martyna Łopąg, Mateusz Cygan, Kinga Stałęga, Gabriel Kloc i Emilia Wołosiuk wezmą udział 1 czerwca w obradach SDiM i będą reprezentować województwo lubelskie. Jest to duży sukces uczniów, bo łącznie zostało wybranych z województwa lubelskiego 16 posłów, w tym 8 ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy.
Opiekunem grup projektowych była p. Anna Modrzyńska we współpracy z p. Andrzejem Kawiakiem.
Wszystkim gratulujemy!!!sdim20504_111853.jpg

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdanka