Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Aktualności

19 maja 2022r. uczniowie klas ósmych wyruszyli na wycieczkę trasą: Czarnolas-Dęblin-Puławy-Kazimierz Dolny dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Program wycieczki obejmował zwiedzanie czarnoleskiego dworu Jabłonowskich, w którym mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego. W 6 salach młodzież zobaczyła stare wydania dzieł mistrza Jana, oryginalny fotel poety oraz zabytkowe żelazne drzwi z rodowym herbem. Następnie zwiedziła park krajobrazowy ze stawami i z symbolicznym sarkofagiem córki poety – Urszuli. W miejscu, gdzie rosła słynna czarnoleska lipa, pod którą twórca rozmyślał i pisał, leży dziś tajemniczy głaz. Ósmoklasiści chętnie na nim siadali, szukając natchnienia przed czekającym ich egzaminem.

CZYTAJ WIĘCEJ

12 maja 2022r. uczniowie klas I-III edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki - „Poznaj Polskę”. Udział wzięło 42 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w którym dzieci poznały wiele gatunków roślin kwitnących wiosną. Zobaczyły na żywo rośliny chronione z różnych środowisk. W Łazienkach Królewskich – uczniowie zachwycili się zespołem pałacowo-ogrodowym. Interesowały ich zarówno zabytkowe budynki, jak i historyczne ogrody z atrakcjami takimi jak bliskie spotkanie z wiewiórkami czy pięknymi pawiami.

CZYTAJ WIĘCEJ

Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: od 20 maja do 6czerwca 2022 r
Miejsce Akcji: plac przy Straży Pożarnej w Wierzbicy
Koordynatorem akcji jest p. Marzanna Kozłowska – nauczyciel biologii S.P. w Wierzbicy.
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ambasada USA i American Corners zapraszają nauczycieli, rodziców i młodzież na cykl bezpłatnych warsztatów online pt.: Cyber(nie)bezpieczeństwa – jak się chronić”. Nauczyciel i ekspert Łukasz Gierek zaprasza do świata bezpiecznego Internetu, pokaże jak weryfikować informacje, jak rozpoznać trolla i uniknąć manipulacji oraz dostępu nieproszonych osób do naszych wrażliwych danych.

Spotkania będą odbywać się w języku polskim w czwartki w godz. 18:00 – 19:30. Można uczestniczyć w dowolnie wybranych warsztatach.
Uczestnicy i uczestniczki, którzy się zarejestrują i wezmą udział we wszystkich spotkaniach otrzymają certyfikat poświadczający ukończenie całego cyklu.

Osoboy zarejestrowane otrzymają link do wydarzenia na platformie MS Teams na adres email podany przy rejestracji.

CZYTAJ WIĘCEJ

"Ojczyzna bliskie słowo
Ojczyzna - bliskie słowo,
W nim serca wszystkie.
Ojczyzna - zwykłe słowo,
Czemu tak bliskie?
Ojczyzna - to czas dawny,
Ojczyzna - to czas bliski,
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne.
Ojczyzna - to jest mowa znajoma od kołyski.
Ojczyzna - to my sami, to serca nasze własne!"


Konstrukcja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego.
Z tej okazji dnia 4 maja 2022 r. uczniowie klasy Va, VIa oraz VIIb pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - Pani Marty Kozak - przygotowali montaż słowno - muzyczny dla całej społeczności szkolnej. Podczas uroczystej akademii upamiętnili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wyjątkowa lekcja historii! Występujący przypomnieli, czym jest patriotyzm i w jaki sposób objawia się on we współczesnym świecie. W pięknie wygłoszonymi słowie poetyckim i piosence przekazali miłość i szacunek naszej Ojczyźnie, a co za tym idzie, również symbolom narodowym, takim jak godło czy flaga.
Występ poruszył serce zgromadzonej na akademii społeczności szkolnej.
Akompaniowała Pani Marzenna Karpowicz. O piękną dekorację postarała się Pani Grażyna Dawidek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
Od początku istnienia Sejm Dzieci i Młodzieży był niezwykle popularny, a zainteresowanie nim nie słabnie do dziś. Być może dlatego, że jego formuła stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby edukacyjne jego uczestników. To podnosi atrakcyjność, a także zasięg działania Sejmu Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ WIĘCEJ

25 kwietnia na szkolnym orliku odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców z rocznika 2007/2008, którego organizatorem była nasza szkoła. Wzięło w nim udział pięć drużyn ze szkół: SP Wierzbica, SP Dorohusk, SP Uher, SP Wojsławice oraz drużyna dziewcząt ze SP w Siedliszczu. Mistrzami powiatu w kategorii chłopców została drużyna ze SP w Dorohusku, zaś w kategorii dziewcząt SP w Siedliszczu. Gratulacje!
pn425_100346.jpg

CZYTAJ WIĘCEJ

Szkolna Kasa Oszczędności ogłasza konkurs na projekt monety lub banknotu z wizerunkiem ulubionego polskiego sportowca. Szczególy w regulaminie konkursu.

CZYTAJ WIĘCEJ

W 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi, uroczystym apelem uczcili pamięć polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD. Przypomnieli też sylwetkę Józefa Olko - bohatera, którego upamiętnia Dąb Pamięci posadzony w 2012 r. na terenie naszej szkoły. Wzięli również udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Przygotowana akademia była nie tylko oddaniem hołdu wszystkim pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ale także piękną lekcją patriotyzmu. ,,Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość, jednym strzałem w tył głowy".

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedziela Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia w tym roku to święto patronalne Caritas, które było obchodzone jako Dzień Dobra. Nasze Szkolne Koło Caritas aktywnie włączyło się w obchody tego dnia.
W Kościele Parafialnym w Wierzbicy o godz. 11.00 wolontariusze SKC ze swoimi rodzinami odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O 11.30 uczestniczyli w dziękczynnej Mszy Św., w czasie której wystawili bardzo piękną i wymowną inscenizację „Połamany Chrystus” przygotowaną pod kierunkiem pani Haliny Rybaczuk
i Moniki Rzeszut. Ponadto zorganizowali po mszach świętych kiermasz ciast przygotowanych przez seniorów i rodziców wolontariuszy. Po mszy najmłodsi częstowali parafian cukierkami – „Dzień Dobra”. Zanieśli słodki poczęstunek osobom samotnym i odwiedzili też chorującą od wielu lat Karinę - absolwentkę naszej szkoły i wręczyli jej upominek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone dla uchodźców w domach prowadznych przez Caritas Archiediecezji Lubelskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdanka