Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Aktualności

22 kwietnia 2024r. w PANS w Chełmie odbył się XXIV Konkurs Wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” organizowany przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie. Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży i studentów znaczenia roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, kształtowanie świadomych postaw wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze oraz wzrost świadomości ekologicznej młodego pokolenia i zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się podstawowymi wiadomościami z zakresu biologii pszczół, życia rodziny pszczelej, gospodarki pasiecznej oraz znaczenia pszczoły jako zapylacza roślin owadopylnych, jak również znajomością produktów pszczelich oraz ich wartości odżywczych i leczniczych.

CZYTAJ WIĘCEJ

W tym roku obchodzimy 233-cią rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja  z 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Ustawa ta stanowiła próbę unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Do dzisiaj jest powodem do dumy dla Polaków. Wzruszająca uroczystość zorganizowana przez młodszych uczniów pod kierunkiem Pani Beaty Dziewa, była okazją do zapoznania się z tym okresem historii naszej ojczyzny.

CZYTAJ WIĘCEJ

23 kwietnia, w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie pod opieką Pani Marzanny Kozłowskiej przygotowali wyjątkowe przedstawienie wzorowane na "Dziadach" Adama Mickiewicza. Spektakl poruszał aktualne problemy ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, nadmierna wycinka lasów i ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.
Młodzi aktorzy wcielając się w duchy symbolizujące różne zagrożenia, opowiadali o błędach popełnianych przez ludzi na przestrzeni dziejów, które doprowadziły do obecnego stanu Ziemi.
Na koniec przedstawienia wszyscy zgromadzeni wysłuchali wzruszającej piosenki ekologicznej, która zachęcała do refleksji i działania na rzecz ochrony naszej planety.

CZYTAJ WIĘCEJ

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej
z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób Życzy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwszego dnia wiosny, nasza szkoła ożyła muzyką. Odbyła się kolejna edycja konkursu muzycznego “Nasz Idol”, który przyciągnął wielu utalentowanych uczniów. Każdy z nich miał okazję zaprezentować swój talent, wykonując różne utwory, od klasycznych ballad po nowoczesne hity. Jury, miało trudne zadanie wyboru zwycięzcy. Każdy uczestnik wykazał się niezwykłym talentem i pasją do śpiewu. Ostatecznie, w kategorii klas 0 –3 zwyciężyła Dagmara Szmigielska, w kategorii klas 4 –8 zwyciężyła Zuzanna Czarnecka. Nikodem Zalewski został idolem publiczności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich wspaniałe występy.
Konkurs “Nasz Idol” był nie tylko okazją do pokazania talentów muzycznych naszych uczniów, ale także sposobem na świętowanie nadejścia wiosny, oraz zaprezentowania działań realizowanych w ramach projektu „Stawiamy na siebie - rozwijamy własne zainteresowania”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dlaczego akurat ta data została wybrana na Święto Liczby Pi? Jest to podyktowane przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Jest to amerykański zapis daty 14 marca:
3 - oznacza trzeci miesiąc roku, czyli marzec, 14 - jest czternastym dniem miesiąca. Chętni uczniowie klasy 4a, chociaż w podstawie programowej nie mają liczby Pi, przygotowali z okazji tego święta plakaty, zawierające informację dotyczące tej słynnej ludolfiny. Tym samym rozpoczął się w naszej szkole "Tydzień matematyki", który zakończy się 21 marca udziałem naszych uczniów w "Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny". Trzymamy kciuki!

CZYTAJ WIĘCEJ

W ramach realizacji projektu "Stawiamy na siebie – rozwijamy własne zainteresowania" w naszej szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne z kodowania i programowania. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach, pierwszą grupę stanowią uczniowie klas 1-3, natomiast do drugiej grupy należą uczniowie klas 4-8. Jedną z aktywności jest tzw. "kodowanie na dywanie", realizowane w grupie dzieci z klas 1-3. Zajęcia z matą wspierają dzieci w rozwijaniu możliwości intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia, czyli przewidywania skutków czynności manipulacyjnych, klasyfikowanie obiektów, itp. Zabawy z matą, poza wprowadzeniem do kodowania, wspierają także dzieci w opanowaniu treści edukacji matematycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ

W murach naszej szkoły w ramach projektu „ Stawiamy na siebie - rozwijamy własne zainteresowania” kwitnie niezwykłe źródło pasji i kreatywności: koło fotograficzno-filmowe. To miejsce, gdzie uczniowie odkrywają piękno sztuki w obrazie, kadrze i historii opowiedzianej za pomocą obiektywu. Spotkania, warsztaty i wyjścia plenerowe stają się okazją do wymiany doświadczeń, nauki od siebie nawzajem i rozwijania własnych umiejętności. Jednym z najważniejszych cech koła jest nie tylko nauka technik fotograficznych czy filmowych, lecz także rozwijanie wrażliwości artystycznej i społecznej. Uczestnicy podążają za własnymi pasjami, ale także angażują się, dokumentując życie szkoły. Ich prace stają się nie tylko pięknymi obrazami, ale również ważnym świadectwem czasu i historii.

CZYTAJ WIĘCEJ

„Teatr - wielka to sprawa…” - o czym przekonują się członkowie koła teatralnego „ Iluzja” korzystający z zajęć realizowanych w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy w ramach projektu „ Stawiamy na siebie - rozwijamy własne zainteresowania”. Teatr to wyjątkowy środek dopełniający edukację szkolną. Młodzi ludzie na zajęciach kształcą dykcję, pracują nad emisją głosu, poznają znaki teatralne, tworzą scenariusze przedstawień, bogacą słownictwo, przygotowują się do konkursów recytatorskich. Uczniowie wraz z opiekunami wystawili przedstawienie pt.: „ Przyjaciele lasu”, „ W świecie bajek i baśni”. Przygotowali filmową wersję fragmentów „ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Aktualnie pracują nad scenariuszem kabaretowego wiosennego pokazu mody. W ramach realizacji zadań członkowie kola wyjeżdżali na spektakl „ Sposób na Alcybiadesa” do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Zwieńczeniem twórczej zabawy w teatr będzie wystawienie w czerwcu spektaklu pt.: „ Mały Książę”. Choreografię do przedstawienia przygotowuje instruktor tańca i teatru - pan Sebastian Jakimiuk.

CZYTAJ WIĘCEJ

27 lutego w Wierzbicy zostały rozstrzygnięte Powiatowe Igrzyska dziewcząt piłki siatkowej, przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Uczestniczyły cztery drużyny: SP WIERZBICA opiekun Robert Boraczuk, SP STRACHOSŁAW opiekun Iza Głowacka Dżaman, SP DUBIENKA opiekun Sławomir Leśnicki i SP w RUDZIE - HUCIE opiekun MAŁGORZATA SUCHAŃ, sędziował Jacek Kłos. Drużyna SP DUBIENKA po zaciętej walce zajęła pierwsze miejsce i będzie nas reprezentować w rejonowych igrzyskach. SP WIERZBICA zajęła drugie miejsce, SP  w RUDZIE - HUCIE trzecie miejsce a SP STRACHOSŁAW czwarte miejsce. Gratulacje dla wszystkich uczestników za sportową postawę.

CZYTAJ WIĘCEJ

„Życie bez przygód byłoby strasznie głupie.” - Robert Baden-Powell.

W dniach 23-24 lutego 2024 r. drużyna harcerska Kazgór uczestniczyła w obchodach Dnia Myśli Braterskiej w Urszulinie i okolicach. Gra miejska, śpiewogranie, ognisko, lekcja historii, nauka lepienia pierogów i zwiedzanie pięknych okolic Polskiego Parku Narodowego to główne atrakcje wspólnie spędzonego czasu z harcerzami z Hufca Chełm.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdankalasyP.jpg