Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Aktualności

Sprzątanie świata - Polska, jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W tym roku akcja Sprzątania Świata odbyła się w Polsce już po raz 30. Przewodnie hasło brzmiało „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, jak co roku, bardzo chętnie w niej uczestniczyli. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki wyruszyli sprzątać teren najbliższej okolicy. Starsi uczniowie sprzątali pobocza jezdni i okoliczny las. Młodsi porządkowali teren wokół szkoły.

CZYTAJ WIĘCEJ

Drodzy uczniowie, 29 września odbędą się w naszej szkole wybory samorządowe. Zapraszamy wszystkich społeczników do zgłaszania swoich kandydatór, zgodnie z regulaminem opiekunowi samorządu. Swoją kampanię wyborczą możecie prowadzić z wykorzystaniem strony szkoły, mediów społecznościowych szkoły oraz w sposób tradycyjny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czwartego września cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy spotkała się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024.
Nowa pani dyrektor, Dorota Strelczuk w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że szkoła jest wspólnym dobrem uczniów, rodziców i nauczycieli oraz życzyła uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. Następnie głos zabrała pani Wójt Gminy Wierzbica - Bożena Deniszczuk. Złożyła ona gratulacje nowej pani dyrektor oraz życzyła wszystkim uczniom i kadrze pedagogicznej owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego. Z ust pani wicedyrektor Anny Modrzyńskiej wysłuchaliśmy list pożegnalny, jaki skierowała do nas była dyrektor pani Marzanna Jakuta.
Społeczność szkolna z entuzjazmem przyjęła program artystyczny, który uświetnił tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego w wykonaniu uczniów naszej placówki pod kierunkiem pani Jolanty Seroki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy ogłasza nabór kandydatów na kierownicze stanowisko urzędnicze w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy. Wymagane dokumenty.

CZYTAJ WIĘCEJ

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Na wstępie głos zabrały pani wicedyrektor oraz pani Wójt. W części artystycznej zobaczyliśmy akademię pożegnalną dla ósmoklasistów. Największy aplauz otrzymał występ cheerleaderek z klasy 7. Tegoroczną "Primus inter pares” została Aleksandra Nakonieczna z klasy 8a. Wszystkim uczniom rozpoczynającym dziś wakacje życzymy wspaniałego wypoczynku, a absolwentom powodzenia w dalszej nauce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szanowni Rodzice!!!
11 czerwiec 2023/ Ogłoszenia

Uważność rodzicielska to kluczowy element funkcjonowania zdrowej, bliskiej sobie rodziny. Uważne rodzicielstwo zwiększa spokój i wnosi więcej pewności siebie do rodzicielskiego zachowania. To o tyle ważne, że odpowiednie podejście do dziecka czy nastolatka mogą wpłynąć na jego przyszłe życie.
Uważność to skupienie na obecnym momencie, na tym, co dzieje się tu i teraz. To umiejętność koncentracji na obserwowanych zjawiskach i odczuciach.
Jednym z ważnych aspektów uważności rodzicielskiej jest empatia. Empatia to umiejętność wczucia się w sytuację drugiej osoby. Dzięki empatii rodzic jest w stanie lepiej zrozumieć swoje dziecko i jego potrzeby. Warto zawsze pytać malucha, jak się czuje i jakie ma potrzeby. To pozwala na zbudowanie zaufania i więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami.
Warto również zwrócić uwagę na komunikację. Dobra komunikacja to podstawa zdrowych relacji. Rodzic powinien wyjaśniać swoje decyzje dziecku w zrozumiały sposób, a także słuchać jego opinii i uwag. Dzięki temu dziecko czuje się usłyszane i ważne.
Kolejnym elementem uważności rodzicielskiej jest akceptacja. Dziecko powinno czuć się akceptowane takie, jakie jest. Rodzic powinien szanować jego indywidualność i unikać porównywania go z innymi dziećmi.
Nie bez znaczenia jest także kwestia czasu spędzonego z dzieckiem. Warto poświęcać mu jak najwięcej jakościowych chwil i skupiać się na wspólnych aktywnościach. To umożliwia budowanie więzi emocjonalnej i pozytywnego wizerunku rodzica.
W uważności rodzicielskiej ważne jest również zdrowie psychiczne rodziców. Rodzic powinien dbać o swoje samopoczucie, aby móc lepiej zadbać o dziecko. W przypadku wystąpienia objawów depresji czy innych zaburzeń psychicznych, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Wszystkie te aspekty wpływają na rozwój dziecka i kształtowanie jego osobowości. Dlatego warto włączyć uważność rodzicielską do codziennej praktyki wychowawczej. To inwestycja w przyszłość dziecka i całej rodziny.
Wiedz, że „w relacjach z rodzicem nastolatek dąży do autonomii, co często przejawia się w kłótniach i konfliktach. Bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa, również w zakresie poszukiwań i popełniania błędów. Taka pozytywna więź pozwala na dzielenie się trudnościami i wątpliwościami, umożliwia dyskusje, negocjowanie oraz wyrażanie własnego punktu widzenia – w tym różnego od poglądu rodzica” – mówi warty uwagi Poradnik dla rodziców. Zawsze pamiętaj, że kryzys dziecka może podzielić rodzinę, ale może ją też skonsolidować.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko boryka się z problemami emocjonalnymi lub psychicznymi, warto podejść do tej sytuacji z dużą wrażliwością i zrozumieniem. Zachęcaj je do rozmowy, słuchaj uważnie, wyrażaj swoje wsparcie i zainteresowanie. Pamiętaj, że problemy z emocjami czy relacjami z rówieśnikami to częste problemy w okresie dojrzewania.
Jako rodzic możesz odgrywać ważną rolę w zapobieganiu problemom emocjonalnym i psychicznym u swojego dziecka. Zachęcaj je do zdrowego stylu życia, w tym do aktywności fizycznej, zdrowej diety oraz odpowiedniego wypoczynku. Dbaj o jakość relacji z dzieckiem, spędzaj z nim czas i wspieraj w trudnych sytuacjach.
Jeśli podejrzewasz problemy emocjonalne w swojej rodzinie, warto porozmawiać z nim o tym i skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Pomoże to zdiagnozować problem i skierować dziecko czy dzieci na odpowiednie leczenie lub terapię. Warto także zwrócić uwagę na to, gdzie szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Wiele organizacji oferuje wsparcie dla nastolatków i ich rodzin, np. telefony zaufania czy grupy wsparcia. Pamiętaj, że w sytuacji kryzysowej warto szukać pomocy jak najszybciej.
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,
Marzanna Jakuta
dyrektor szkoły

CZYTAJ WIĘCEJ

2 czerwca 2023 roku odbyła się 23 edycja Ogólnopolskiego Konkursu o Poleskim Parku Narodowym. Do finału ogólnopolskiego, który odbył się w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, zakwalifikowało się 50 uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego. Pytania konkursowe dotyczyły treści Natura 2000, flory, fauny, geografii i historii, a w szczególności osobliwości przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego. Zadania na poziomie podstawowym rozwiązywali uczniowie szkół podstawowych w kategorii III - V, a na poziomie rozszerzonym uczniowie szkół podstawowych w kategorii VI – VIII. Laureatami zostali uczniowie, którzy wykazali się wiedzą i umiejętnościami na bardzo wysokim poziomie. Z naszej szkoły udział wzięli: Maja Balcerek kl.VIa, Julia Balcerek kl. VIa, Anna Łoza kl. VIb, Piotr Chachajkl. IVa i Jakub Łoza kl.IVb. Tytuł laureata zdobyli: Maja Balcerek, Julia Balcerek, Anna Łoza i Jakub Łoza. Tytuł finalisty – Piotr Chachaj.
Do konkursu przygotowała p. Marzanna Kozłowska.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dnia 02 czerwca w Szkole Podstawowej im. K. Górskiego w Wierzbicy odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologiczno-Turystycznej „Z piosenką przez świat”. Partnerami imprezy było Starostwo Powiatowe w Chełmie, Oddział PTTK w Chełmie oraz Gmina Wierzbica. Na przegląd zgłosiło się 8 solistów oraz 4 zespoły, łącznie 37 osób. Uczestnicy prezentowali się w następujących kategoriach: soliści i zespoły w grupach wiekowych: soliści I-III i IV-VI oraz zespoły I-III i IV-VIII. Każdy wykonawca zgodnie z regulaminem zaprezentował dwie piosenki. Festiwal rozpoczął występ szkolnego zespołu „Wierzbiczanie” pod opieką pani Marzeny Karpowicz. Wśród solistów I-III I miejsce zdobyła Zofia Mazurek, II miejsce Antonina Kulawczuk, III miejsce Pola Ciotkowska. Wszyscy laureaci są podopiecznymi Studia wokalnego „Uwolnij głos” w Chełmie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Paulina Jasińska ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach. Wśród solistów IV-VI I miejsce zajęła Zuzanna Soborska ze Studia wokalnego „Uwolnij głos”, II miejsce wyśpiewała Maja Kaczor ze Szkoły Podstawowej w Święcicy, III miejsce Dominik Simakowski reprezentujący Studio wokalne „Uwolnij głos”. Wyróżnienie zdobyła Emilia Zdanowicz ze Szkoły Podstawowej w Święcicy. Zespół „Zielone nutki” z Zespołu Szkół w Siedliszczu wygrał walkowerem w kategorii zespoły I-III. Wśród zespołów w grupie wiekowej IV-VIII I miejsce zajął zespół wokalny IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Okszowie, II miejsce „Świetliki” ze Szkoły Podstawowej w Święcicy, natomiast III miejsce zespół wokalny VII-VIII ze Szkoły Podstawowej w Okszowie. . Po występach zarówno uczestnicy jak i uczniowie szkoły, wzięli udział w integracyjnych zabawach i tańcach przygotowanych przez szkolną drużynę zuchową „Leśne Skrzaty”. Dyrektor szkoły pani Marzanna Jakuta ma nadzieję, że festiwal „Z piosenką przez świat” na stałe zagości wśród muzycznych wydarzeń regionu. Koordynatorem festiwalu była pani Sylwia Kosior.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zapraszamy uczniów do udziału w czwartej edycji konkursu sportowego "NIE BĄDŹ ŻÓŁWIEM ZOSTAŃ MISTRZEM". Zasady konkursu wyjaśnia regulamin . Konkurs odbywa się 1 czerwca. Powodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt. ,,MOJA PIĘKNA SZKOŁA ". Konkurs polega na wykonaniu dowolną techniką rysunku szkoły lub związanego z nią miejsca np. Sali gimnastycznej lub swojej klasy na kartonie A4. Pracę należy wykonać do 31 maja 2023r i wręczyć w ręce przewodniczącej lub opiekuna samorządu uczniowskiego.
Kategorie wiekowe :
1. Klasy 0-3
2. Klasy 4-8
Za najlepsze 3 projekty w obu kategoriach wręczymy nagrody rzeczowe. Zachęcamy do udziału w konkursie

CZYTAJ WIĘCEJ

21 kwietnia 2023 roku na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbył się konkurs wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”. Celem konkursu było:

· propagowanie wśród dzieci i młodzieży znaczenia oraz roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym;

· rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;

· kształtowanie świadomych postaw wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze;

· propagowanie konieczności rozumienia procesów przyrodniczych i ochrony przyrody;

· wzrost świadomości ekologicznej młodego pokolenia;

· zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich;

CZYTAJ WIĘCEJ

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdanka bhm-logo.png