Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

W dniach 16–17 czerwca uczniowie klas 4, 5 i 6 wzięli udział w niezwykle udanej wycieczce turystyczno-krajoznawczej. Ich celem były urokliwe zakątki Ojcowskiego Parku Narodowego oraz pełen tajemnic zamek w Ogrodzieńcu.

Dzień 1: W krainie skał, jaskiń i nietoperzy

Swoją przygodę rozpoczęli od wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym – najmniejszym, ale jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Pod czujnym okiem przewodnika, który z pasją dzielił się z nimi licznymi ciekawostkami przyrodniczymi i geologicznymi, uczniowie podziwiali niesamowite wapienne formacje skalne, głębokie doliny oraz bogatą roślinność. Dowiedzieli się również, że symbolem parku jest nietoperz, a w tutejszych jaskiniach żyje aż kilkanaście gatunków tych małych ssaków.

Podczas wędrówki Doliną Prądnika uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. majestatyczny, renesansowy zamek w Pieskowej Skale oraz najbardziej znaną formację skalną w Polsce – legendarną Maczugę Herkulesa, która z bliska zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie urokliwej Jaskini Łokietka. Spacerując w jej chłodnym wnętrzu, uczniowie z zapartym tchem słuchali historii i legend o księciu Władysławie Łokietku.

Dzień 2: Średniowieczne zamki i grody

Drugi dzień wycieczki przeniósł uczniów prosto w czasy średniowiecza. Odwiedzili zamek w Ogrodzieńcu. Powitał ich przewodnik, który z wielkim entuzjazmem rozpoczął oprowadzanie. Uczestnicy wysłuchali wielu fascynujących opowieści o bogatej historii tego miejsca, sięgającej czasów Kazimierza Wielkiego. Podczas zwiedzania mieli okazję zobaczyć pozostałości dawnych pomieszczeń zamkowych, takich jak kuchnia, kaplica, wieża obronna oraz komnaty książęce.

Ogromną atrakcją dla uczniów była możliwość wejścia na wieże zamkowe. Rozpościerał się stamtąd niesamowity, panoramiczny widok na okoliczne wzgórza, lasy i pola. To było dla nich naprawdę malownicze i niezapomniane przeżycie! Na zakończenie jurajskiej przygody klasy zwiedziły także pobliski Gród na Górze Birów, gdzie zobaczyły zrekonstruowaną drewnianą osadę i dowiedziały się, jak wyglądało codzienne życie ludzi w dawnych epokach.

Wycieczka była nie tylko doskonałą lekcją historii i przyrody w terenie, ale także świetną okazją do integracji zespołów klasowych. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach uczniowie wrócili do domów. To były dwa dni pełne magii, które na długo zostaną w ich pamięci!


24cb4a1b-a372-4f8d-85d2-0480821c00e2.jpg3010faa1-0927-486a-bfc6-f650e5c4b21b.jpg3c82d29c-8589-4c79-b25a-0adb93d8a932.jpg719648154_1039814105064984_9084861783028277432_n.jpg720235941_949657221429054_915124566054809616_n.jpg720486254_1220666373405678_312989776907610361_n.jpg720775768_4575123442765157_9148631643385755624_n.jpg720860072_1024039316737027_3766361826229493316_n.jpg721168381_2425804241228621_8701138512596511776_n.jpg721348066_1542842167369571_1385775661361015268_n.jpg721574832_995718593066581_4312396279843887932_n.jpg721756753_2049998482263788_842414823842927803_n.jpg721800967_4076641665959755_8465025410185880228_n.jpg721801002_27624720607152996_1386329047880784851_n.jpg722752309_1365158092124930_5422202212883635600_n.jpg723065616_26466676766340939_938428535351757471_n.jpg723309334_3608814122614285_3931134924622058558_n.jpg723427757_4104801149810038_1005644545101662627_n.jpg723808903_976944315146654_5541963385694823258_n.jpg725146734_1009477488714797_7719031914751744885_n.jpg725278536_942506418834182_7252366794111933313_n.jpg9c81f681-a0cf-4cc4-be7d-b00b111b65ee.jpge53f16b2-b228-46bd-acde-9438ce321192.jpge7438461-1a2c-4ab0-94e7-ed455f2a31c9.jpge771972a-1d85-4369-8bc8-994ed9c1e1a8.jpgef11897d-028c-4194-becf-25bfedebb262.jpg

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdankalasyP.jpg