Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Z życia szkoły

Uczniowie klasy 6B: Amelia Staniak i Natalia Stepczuk oraz 4B: Bartosz Dąbrowski i Anna Łoza biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Welcome to Poland, Welcome to Europe”. Uczestnicy projektu wspólnie poznają atrakcje turystyczne w wybranych krajach europejskich oraz w Polsce, zaprzyjaźniają się z mapą Europy oraz wypracowują materiały do lekcji krajoznawczych w języku angielskim. Opracowywane są ponadto ciekawe ćwiczenia utrwalające słownictwo, atrakcje i kraje Europy. Pracując w grupach uczniowie poznają swoich rówieśników ze szkół partnerskich korzystając z bezpiecznych narzędzi TIK.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

3 Maja 1791r. obradujący w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową powszechnie znaną jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i położyła kres stale obecnemu w Rzeczypospolitej sporowi między monarszym majestatem, a rozkochaną w wolności szlachtą. Prace nad konstytucją trwały wiele miesięcy i w obawie przed przeciwnikami politycznymi były utrzymywane w tajemnicy. Uchwalona w atmosferze entuzjazmu i radości konstytucja uniezależniała Rzeczpospolitą od Rosji i była olbrzymim krokiem naprzód w dziele reformy państwa polskiego. Konstytucja majowa uznawała wszystkich mieszkańców kraju za naród polski, przyznawała prawa cywilne mieszczanom, brała pod ,,opiekę prawa” chłopów i nadawała państwu nowoczesny charakter monarchii konstytucyjnej, z trójpodziałem władzy na ustawodawczą (należącą do sejmu), wykonawczą (przynależną królowi i Straży Praw) oraz sądowniczą (sprawowaną przez niezawisłe sądy). Znosiła podział Rzeczypospolitej na Koronę i Litwę, liberum veto i wolną elekcję i zakazywała zawiązywania konfederacji. Zaprzysiężona przez króla, była w opinii przeciwników i władców państw ościennych ,,gwałcicielką wolności” i praw szlacheckich. Reformy Konstytucji 3 Maja nie doczekały się realizacj i- zdrajcy Targowiczanie doprowadzili do jej obalenia wykorzystując poparcie Rosji.
Serdecznie zachęcamy całą społeczność szkolną do uczczenia Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja!

CZYTAJ WIĘCEJ

27 kwietnia w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Kazimierz Górski - nasz Patron” – prezentacja multimedialna. Jury konkursowe w składzie p. R. Zając
i p. M. Pasicki, z nadesłanych prac, wyłoniło 10 wyjątkowych pod względem merytorycznym i technicznym. Dziewięć otrzymało wyróżnienia. Najlepszą prezentację przygotowała Natalia Stepczuk, uczennica klasy VI B i ona zdobyła nagrodę główną. W uroczystości wzięła udział pani Bożena Deniszczuk – wójt gminy Wierzbica, która wraz z panią dyrektor szkoły Marzanną Jakutą złożyły wyróżnionym uczniom gratulacje oraz wręczyły nagrody.
Tu można obejrzeć zwycięską prezentację.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Z ideą Dnia Ziemi jako pierwszy w 1969 r. wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. W Polsce obchody tego święta zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Celem organizatorów Dnia Ziemi, zwanego też Światowym Dniem Ziemi, jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, zwiększanie świadomości wszystkich ludzi na świecie, i tych będących u władzy, jak też zwykłych obywateli na zagrożenia, jakie niosą za sobą niekorzystne zmiany klimatyczne oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Klasa Va przygotowała wraz z wychowawcą - Marzanną Kozłowską inscenizację z okazji tego święta. Uczniowie słowem i wierszem przybliżyli całej społeczności szkolnej, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.

Zapraszamy też do gry oraz do obejrzenia filmów: dla klas 0-3 i dla klas 4-8.

CZYTAJ WIĘCEJ

Szanowni Państwo Nauczyciele i Pracownicy
Drodzy Rodzice i Uczniowie

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, spokoju, nadziei, radości,
siły w pokonywaniu trudności i otwartego serca.
Wesołego Alleluja!
dyrektor szkoły
Marzanna Jakuta

CZYTAJ WIĘCEJ

Uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy w bieżącym roku szkolnym mogą być dumni i cieszyć się z dużych sukcesów odniesionych w konkursach o tematyce historycznej. Hubert Pyzik, został laureatem etapu Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu Historycznego, zdobywając 39 pkt. na 40 możliwych do uzyskania. Hubert zakwalifikował się także do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od Cedyni do Orszy” im. mjra Marka Gajewskiego. Z kolei Maciej Baran zdobył wyróżnienie za niezwykle oryginalną pracę w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną – Chrzest Polski, organizowanym przez Fundację Słowo. Z nadesłanych na konkurs 912 prac do etapu II Jury zakwalifikowało 248 prezentacji. Wśród 36 wyróżnionych znalazła się prezentacja ucznia z Wierzbicy. Opiekunem merytorycznym uczniów była Wioletta Staszewska, nauczyciel historii w SP w Wierzbicy.
ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

CZYTAJ WIĘCEJ

8 marca Święto Kobiet
więc życzenia Wam składamy.
Dużo szczęścia i radości
a w nauce pomyślności.
Miejcie na ustach uśmiech słodki
w życiu nie doznajcie troski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dzisiaj przypada setna rocznica urodzin  jednej z najwybitniejszych postaci w historii polskiego sportu, Kazimierza Górskiego. Z tej okazji słynny trener piłki nożnej, którego mieliśmy zaszczyt gościć kilkukrotnie w progach naszej szkoły, doczekał się pierwszej biografii. Napisał ją Mirosław Wlekły, nosi tytuł: "Górski. Wygramy my albo oni". Z okazji tej rocznicy przewidzianych jest wiele konkursów i wydarzeń. Prosimy na bieżąco śledzić naszą stronę, aby się o nich dowiedzieć. Obecnie zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez drużynę zuchów. Polecamy również quiz o patronie szkoły, "odświeżenie" swojej wiedzy o cytatach, z których był znany oraz serwis polskiego radia:
Quiz o Kazimierzu Górskim.
Odgadnij cytaty Kazimierza Górskiego.
Serwis w Polskim Radio.
Wywiad z synem Dariuszem Górskim.

CZYTAJ WIĘCEJ

W środę w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Relacja z tej uroczystości znajduję się pod tym adresem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dnia 22 lutego w naszej szkole odbyła się II edycja Dnia Myśli Braterskiej.
Drużyna Kazgór, drużynowy oraz gromada zuchowa Leśnych Skrzatów złożyli uroczyste przyrzeczenie harcerskie i obietnicę zuchową.
Gośćmi honorowymi byli: nasza druhna Zdzisława Bożena Deniszczuk - Wójt Gminy Wierzbica (fundator naszych mundurków, która odnowiła przyrzeczenie harcerskie), dyrektor szkoły Marzanna Jakuta, wicedyrektor Anna Modrzyńska, komendant Hufca Chełm Elżbieta Rybak, przewodnicząca Hufca Chełm Monika Szlagowska, przewodniczący Rady Gminy Wierzbica Zdzisław Muszański, przewodnicząca Rady Rodziców Agata Krzeszczyk oraz rodzice naszych wspaniałych zuchów i harcerzy. Kartki naszych harcerzy wykonane własnoręcznie z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Zostały przekazane innej drużynie harcerskiej 8 Wir Hufiec Chełm.

CZYTAJ WIĘCEJ

W grudniu 2020 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie miało miejsce posiedzenie Komisji Konkursowej konkursu fotograficznego „Przyrodnicze Łowiska 2020”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie, Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Chełmie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdanka