Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy na przełomie lipca i sierpnia przystąpiła do konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe, którego głównym celem było propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Przygotowaliśmy projekt, który promuje leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji, zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.


Las - obserwuję, badam, poznaję.
To tytuł projektu realizowanego przez szkolę, który został zakwalifikowany przez komisję konkursową do realizacji na kwotę 81 tys. netto. Szkoła wzbogaci się o ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną ,,Drewno i las”, wiatę z dydaktycznymi ławostołami, drewniany ul z wyposażeniem, tablice dydaktyczne o tematyce leśnej, ,,Gucio” – domek dla owadów.
Zaplanowane działania obejmą zajęcia terenowe z wykorzystaniem leśnej ścieżki przyrodniczo- dydaktycznej ,,Drewno i las”, a także innych terenów przyległych do bazy edukacyjnej np. pobliski las; warsztaty na ścieżkach edukacyjnych Poleskiego Parku Narodowego i Chełmskiego Parku Krajobrazowego oraz konkursy:
• fotograficzny pt. “ Jesienny las w obiektywie”,
• plastyczny pt. “Jesienne drzewo”- formy przestrzennej,
• wiedzy pt. „W harmonii z przyrodą”,
• recytatorski pt. „Przyroda wierszem malowana”.
Zaplanowano takżę organizację uroczystości:
• 4 października – Światowy Dzień Zwierząt,
• 10 października - Święto Drzewa, udział w akcji sadzenia drzew w lesie
i nasadzenia krzewów i bylin na terenie szkoły,
• spektakl teatralny o tematyce leśnej.
Zwieńczeniem działań będzie Festiwal leśny, na którym nastąpi podsumowanie projektu, wręczenie nagród z przeprowadzonych konkursów, a także degustacja produktów pochodzących z lasu.
Realizacja projektu ma w dzisiejszych czasach duże znaczenie, bo przecież ,, Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia.” I właśnie te hasła będzie w najbliższym czasie promowała Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy. Relacje z działań już wkrótce.

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdankalasyP.jpg