Szkoła Podstawowa w Wierzbicy im. Kazimierza Górskiego

Uważność rodzicielska to kluczowy element funkcjonowania zdrowej, bliskiej sobie rodziny. Uważne rodzicielstwo zwiększa spokój i wnosi więcej pewności siebie do rodzicielskiego zachowania. To o tyle ważne, że odpowiednie podejście do dziecka czy nastolatka mogą wpłynąć na jego przyszłe życie.
Uważność to skupienie na obecnym momencie, na tym, co dzieje się tu i teraz. To umiejętność koncentracji na obserwowanych zjawiskach i odczuciach.
Jednym z ważnych aspektów uważności rodzicielskiej jest empatia. Empatia to umiejętność wczucia się w sytuację drugiej osoby. Dzięki empatii rodzic jest w stanie lepiej zrozumieć swoje dziecko i jego potrzeby. Warto zawsze pytać malucha, jak się czuje i jakie ma potrzeby. To pozwala na zbudowanie zaufania i więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami.
Warto również zwrócić uwagę na komunikację. Dobra komunikacja to podstawa zdrowych relacji. Rodzic powinien wyjaśniać swoje decyzje dziecku w zrozumiały sposób, a także słuchać jego opinii i uwag. Dzięki temu dziecko czuje się usłyszane i ważne.
Kolejnym elementem uważności rodzicielskiej jest akceptacja. Dziecko powinno czuć się akceptowane takie, jakie jest. Rodzic powinien szanować jego indywidualność i unikać porównywania go z innymi dziećmi.
Nie bez znaczenia jest także kwestia czasu spędzonego z dzieckiem. Warto poświęcać mu jak najwięcej jakościowych chwil i skupiać się na wspólnych aktywnościach. To umożliwia budowanie więzi emocjonalnej i pozytywnego wizerunku rodzica.
W uważności rodzicielskiej ważne jest również zdrowie psychiczne rodziców. Rodzic powinien dbać o swoje samopoczucie, aby móc lepiej zadbać o dziecko. W przypadku wystąpienia objawów depresji czy innych zaburzeń psychicznych, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Wszystkie te aspekty wpływają na rozwój dziecka i kształtowanie jego osobowości. Dlatego warto włączyć uważność rodzicielską do codziennej praktyki wychowawczej. To inwestycja w przyszłość dziecka i całej rodziny.
Wiedz, że „w relacjach z rodzicem nastolatek dąży do autonomii, co często przejawia się w kłótniach i konfliktach. Bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa, również w zakresie poszukiwań i popełniania błędów. Taka pozytywna więź pozwala na dzielenie się trudnościami i wątpliwościami, umożliwia dyskusje, negocjowanie oraz wyrażanie własnego punktu widzenia – w tym różnego od poglądu rodzica” – mówi warty uwagi Poradnik dla rodziców. Zawsze pamiętaj, że kryzys dziecka może podzielić rodzinę, ale może ją też skonsolidować.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko boryka się z problemami emocjonalnymi lub psychicznymi, warto podejść do tej sytuacji z dużą wrażliwością i zrozumieniem. Zachęcaj je do rozmowy, słuchaj uważnie, wyrażaj swoje wsparcie i zainteresowanie. Pamiętaj, że problemy z emocjami czy relacjami z rówieśnikami to częste problemy w okresie dojrzewania.
Jako rodzic możesz odgrywać ważną rolę w zapobieganiu problemom emocjonalnym i psychicznym u swojego dziecka. Zachęcaj je do zdrowego stylu życia, w tym do aktywności fizycznej, zdrowej diety oraz odpowiedniego wypoczynku. Dbaj o jakość relacji z dzieckiem, spędzaj z nim czas i wspieraj w trudnych sytuacjach.
Jeśli podejrzewasz problemy emocjonalne w swojej rodzinie, warto porozmawiać z nim o tym i skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Pomoże to zdiagnozować problem i skierować dziecko czy dzieci na odpowiednie leczenie lub terapię. Warto także zwrócić uwagę na to, gdzie szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Wiele organizacji oferuje wsparcie dla nastolatków i ich rodzin, np. telefony zaufania czy grupy wsparcia. Pamiętaj, że w sytuacji kryzysowej warto szukać pomocy jak najszybciej.
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,
Marzanna Jakuta
dyrektor szkoły

Wspierają nas

herb gminy wierzbica logo lwbogdankalasyP.jpg